İtalya’da Tasarım Eğitimi

Muhakkak ki eğitimin önemini pek çok insan biliyor ve eğitim için yıllarca ciddi harcamalar yapılarak, büyük emek ve ödün sarf ediliyor. Maalesef ki bazı alanlar, ülkemizde fazlasıyla değer görmediği için, sarf edilen emekler de haliyle boşa gidiyor. Üniversite okuyan öğrenci, eğitimi sonrasında uzun yıllar iş aramak zorunda kalıyor veya çalışma çevresini genişleterek farklı dallarda yükselmek için çabalıyor. İş konusunda problem yaşayan meslek gruplarından birisi de, şüphesiz ki tasarım bölümüdür.

Tasarım bölümü ülkemizde fazla değer görmemekle beraber, öne çıkan birkaç kişi para kazanırken diğer kısım işsiz kalıyor. Bu nedenle tasarım okuyacak öğrencilerin, eğitimlerini daha kolay yükselebilecekleri bölgelerde almaları gerekiyor. Tasarım denildiğinde akıllara ilk gelen ülke ise; İtalya’dır. İtalya, sanatın başkenti olarak kabul edilmekle beraber, üniversitelerinin eğitim vasfı ile de kendisini kanıtlamış bir ülkedir. İtalya’da tasarım lisans eğitimi almak istiyorsanız, doğru bir karar verdiğinizi söyleyebiliriz. Çünkü İtalya üniversiteleri, tasarım konusunda da kendini kanıtlamış konumdadır. Türkiye tasarım lisans eğitimi alarak, yurt dışında tasarım yüksek lisans eğitimi almak da oldukça mantıklı bir davranış olarak bulunmaktadır. Tercih edilecek eğitim türü seçildikten sonra, İtalya’da nasıl eğitim görüleceği merak konusu olmaktadır. İtalya’nın sanat ve eğitim konusunda sesi olan üniversitelere, ücret karşılığında girebilmek mümkündür.

Yurt dışında daha çok önem verilen sanatın, bölümlerini de yurt dışında okumak, iyi bir geleceğin ilk aşaması olarakta sayılmaktadır.

İtalya’da moda tasarımı eğitimi almayı düşünen öğrencilerin bir okula başvurabilmeleri için gerekli belgeler öğrenim göreceğiniz kurumlara göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple okulunuzun danışmanlık servislerinden bilgi alarak neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda konsolosluğa ileteceğiniz evraklarınızın bir tercüman tarafından noter onaylı olarak İtalyancaya çevrilmesi gerektiğini unutmayınız. Sanat ve tasarım bölümündeki kurumlarda eğitim alabilmek için AB dışı öğrencilerin konsoloslukta Model A-bis formunu doldurmaları gerekmektedir. İtalya üniversiteleri için istenilen bu evraklar aşağıdaki gibidir;

Lise diploması.
Transkript.
2 tane fotoğraf.
Üniversite başvuru formu.
Neden ülkede ve moda tasarım bölümünde eğitim almak istediğinizi anlatan motivasyon mektubu.
İtalyanca dil bilginizi belgeleyen başarı belgesi yada sertifika
TOEFL veya IELTS testlerinden birinde geçerli not ortalamasına sahip olmak.
Sanat ve tasarım bölümlerinde eğitim alacak öğrencilerin hazırlaması gereken portfolyo.